Betonování
Základová deska

Betonový potěr na folii

Ochranná fólie

 

Dříve, než bude možné založit první šár cihel, bylo v plánu betonování. Přesněji betonování krycí vrstvy, která má ochránit hydroizolační fólii před poškozením v průběhu stavby. V našem případě je tato vrstva i příležitostí plochu desky pořádně vyrovnat. Tím by se mohlo ulehčit zakládání zdí a příček a pozdější práce s podlahovým polystyrénem a podobně. Vrstva byla dle projektu v 5 cm silná.

Přemýšlel jsem, jakým způsobem zašalovat desku. Fólie měla nechané přesahy jen cca 10 cm. Zbytek se nataví, napojí v budoucnu dle potřeby. Díky tomu bylo možné přichytit vodorovná prkna pomocí svislých prken přibitých nastřelovacími hřeby. V místě přibití byl ještě další kousek prkna, aby bylo vše v rovině a nic nepružilo. Drželo to výborně. Navíc vrstva betonu 5 cm žádný extra tlak nevyvine. Všechna prkna na delších stranách byla připevněna do shodné výšky s pomocí laserového niveláku. Díky tomu se usnadnilo stahování betonu v okrajích a beton je tu tak nespojovaný a položený najednou. V místech vnitřních rohů se z důvodu překážení fólie muselo trochu improvizovat a bednění připevnit jak jen to šlo.

Vnitřní roh
Vnitřní roh
V průběhu šalování
V průběhu šalování
Prkna
Prkna
Detail bednění
Detail bednění
Nakladač

Také bylo potřeba přemístit zbylý písek z předchozího betonování. Byl ve spodní části pozemku a tahání se s kotouči betonu do kopce mi přišlo zbytečně zdlouhavé a náročné. Proto byl povolán do akce náš nový pomocník, nakladač UNHZ 500 a během pár chvil byl písek na novém místě připraven na betonování. Myslím, že ho na stavbě ještě hodně využijeme.

UNHZ
UNHZ
Písek před budoucí garáží
Písek před budoucí garáží

Rozhodli jsme se pro ruční míchání a stahování po střešních latích. Lať byla 4 cm vysoká a do požadované výšky se podhodila betonem opět po vyměření nivelákem.

Míchaček byla halda. Asi tak milion. Tedy přesněji 97. Potěr se míchal v poměru 1:4 (6 lopat cementu, 24 písku). Začalo se zhruba o pul 9 a stavbu jsme opouštěli poklizenou kolem sedmé večer. Celkem pracovalo 7 až 8 lidí.

Míchání
Míchání
Betonování
Betonování

Využili jsme svátečního velikonočního pátku a díky tomu nám mohlo pomoct několik kamarádů i oba otcové. Díky tomu se vše stihlo v jednom dni. Počasí docela přálo a v noci po akci teplota neklesla pod +9° takže myslím že pro tuhnutí betonu by to žádný problém být neměl. Druhý den jsme celou desku raději zakryli plachtami a geotextiliemi. předpověď na další dny sice nebyla nijak extra špatná ( minima přes noc do +3°), ale pro jistotu, aby jsme zbytečně něco nepodcenili a veškerá práce by tak byla zbytečná.

zakryto
zakryto

Po pěti dnech, kdy jsou teploty už stabilnější, šlo všechno překrytí pryč. Potěrový beton vypadá pěkně, prasklinky jsem našel snad jen dvě drobné a hlavně se nám podařila chytit krásná rovina.

Druhý vnitřní roh
Druhý vnitřní roh
Hotovo
Hotovo
Hotovo
Hotovo
Detail bednění
Detail bednění

Opět děkujeme zúčastněným za skvěle odvedenou práci. Teď už je počkat na dodání cihel a můžeme se pustit do zdění obvodových stěn.

Related posts

Leave a Comment