Hotová deska
Základová deska

Od zavážení až po dokončení desky

Zavážení

Začala etapa zavážení desky materiálem. Použita byla trocha betonového recyklátu, kamene, ale nejvíce hlína, která se nacházela nedaleko. Ta byla navožena stavební firmou, která realizovala cestu právě naší novou zástavbou. Jednalo se o hlušinu s hlínou takže ideální materiál na hutnění. Nakládku a naházení do desky nám zrealizoval místní soukromý zemědělec pomocí manipulátoru, převoz jsme si zařídili pomocí vlastních traktorů. Nakonec tedy materiál nebyl úplně podle představ, namíchala se nám místy i trochu jílovitá hlína ale myslím, že to úplně špatný nebylo.

Přeprava hlíny
Přeprava hlíny

Zavážení
Zavážení
Postup plnění
Postup plnění

Hutnilo se po cca patnácti centimetrech půjčeným vibračním pěchem. Hlavně Mirečka si s tímto strojem hodně mákla, obzvlášť ve spodní části desky, kde se doplňovalo skoro metr, bylo vršení materiálu hodně zdlouhavé, ale nakonec jsme se dostali na úroveň 10 cm pod nejvyšší řadu tvárnic.

Dorovnávání
Dorovnávání
Neúnavná pracovnice :)
Neúnavná pracovnice 🙂

Dále byl v plánu štěrk, přesněji 25 cm. Je to velká vrstva, hlavně z důvodu položení drenážního potrubí jakožto odvětrání radonu, jelikož máme naměřený radon vysoký. Jestli to je opravdu funkční těžko říct, ale ne už to tam je a je to tak i v projektu tak ať.

40t frakce 16/32 a 20t frakce 32/63
40t frakce 16/32 a 20t frakce 32/63
Prvně makadam

Štěrk je tedy frakce 16/32 a nakonec ho padlo 60tun, a to se pod něj uhutnilo ještě 20t makadamu, což krásně zpevnilo podklad a jemnější vrchní štěrk se lépe hutnil než kdyby byl přímo na hlíně a a písku. Vrstva je to tedy pořádná ale víc štěrku je lepší než málo. Docela se osvědčila metoda zavážky : z lžíce manipulátoru do kotoučů a pak na finální místo. Určitě lepší, než následné rozhrnování, které hlavně u makadamu spíš nejde než jde.

Dalších 20t, padlo toho víc než jsme čekali
Dalších 20t, padlo toho víc než jsme čekali
Pokládka radonového odvětrání, výdech je kolem komína na střechu
Pokládka radonového odvětrání, výdech je kolem komína na střechu
25 cm vrstva drtě
25 cm vrstva drtě
Žehlička v akci
Žehlička v akci

Po dorovnání drtě jsme položili kari sítě, jako podložky se využily odřezky betonu z výřezu ZB. Došlo na vázání karin, tady musím vychválit automatickou aku vazačku na dráty, s touto vychytávkou trvala celá akce něco přes hodinu a ušetřilo mi to spoustu času a sil, půjčení se určitě vyplatilo a počítám s tímto nářadím i do budoucna 🙂

Svázané kari sítě
Svázané kari sítě
Připraveno na betonáž
Připraveno na betonáž
Betonování

Teď už stačilo jen domluvit beton a pomoc zedníků a mohlo se jít do finiše. Bohužel počasí moc nepřálo a terén kolem desky byl úplně promáčený. Pumpu se nám objednávat nechtělo, ale vyhlídka v předpovědi počasí na víkend předpovídala slunečné a poměrně teplé počasí a tak se vše směřovalo na pondělí 16.10. s tím, že alespoň už tak dost rozježděné okolí desky dostatečně obeschne a nebude problém betonovat přímo z domíchávače.

Počasí se opravdu umoudřilo a v pondělí v 7 ráno přijela první várka betonu, pomocníků se nám sešlo opět dostatek a tak nebyl problém s rozhrnováním betonu, takže se nemuselo extra moc popojíždět a za chvíli už se objednával poslední mix na míru podle potřeby. Po pár propočtech se beton doobjednal a světe div se, vyšlo to úplně přesně, nic nechybělo ani nepřebývalo, tak by to mělo být 🙂

Začátek betonování
Začátek betonování
Druhá várka
Druhá várka betonu
Před posledními čtyřmi kubíky betonu
Před posledními čtyřmi kubíky betonu

Celá plocha se ještě přejela vybrační latí a následovalo asi 7 dní každodenního kropení, protože jak už to bývá, když už pěkné a teplé počasí nebylo při většině prací tak přišlo, až jsme ho nepotřebovali a naopak několik dní mrholení nebo lehkých dešťů by se hodilo.

Hotová deska
Hotová deska

Deska tedy byla dokončena za necelých 6 týdnů od skrývky, za to díky všem, kteří pomáhali. Bez nich by to do zimy nebylo ani náhodou 🙂

Náklady

Štěrky celkem 80t24 000 Kč
Kari sítě 100x100x5
39x
14 382 Kč
Beton C16/20 - 20m342 312 Kč
Manipulace hlíny4 000 Kč

Related posts

2 Thoughts to “Od zavážení až po dokončení desky”

  1. Petr

    Na kolik tedy vysla celkove zkladova deska? Dekuji

    1. administrator

      Deska bez izolacni folie a jeji betonove kryci vrstvy vysla na cca 200tis.

Leave a Comment

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat