Přípravy

Projekt a povolení

Tedy…

…co postavíme? Původně bungalov do ,,L“ s valbovou střechou nakonec přešel do co nejjednoduššího tvaru. Takže klasický obdélník s klasickou sedlovou střechou. Jelikož stavíme víceméně svépomocí, proč si to dělat složité a taky zbytečně dražší?

Garáž bude mít společnou zeď s domem a její pultová střecha protažením vytvoří kryté stání pro auto a zakryje i hlavní vstup do domu. To znamená, že i když z garáže nebudou přímo dveře do domu, nebude problém přechod z garáže do domu i při nepřízni počasí.

Další věcí, která ovlivňovala rozložení místností, byl náš požadavek na přikládání do krbu z TM. Tedy krbová vložka s oboustranným přikládáním a tím pádem i TM přilehlá k obývacímu pokoji.

Krb totiž plánujeme jako hlavní zdroj tepla pro podlahové vytápění s příhřevem elektrokotlem do akumulační nádrže. Výhledově i s možností solárních panelů na střeše.

Z jakého materiálu budeme stavět? Z prvopočátku plánovaný Ytong se postupně změnil na pálenou cihlu spojovanou pěnou v šířce 50cm a bez zateplení. Tak nějak nás všechny informace z okolí a internetu dovedli právě k tomuto řešení tak snad bude dobré a budeme spokojeni. Žádná nosná příčka, střecha je z příhradových vazníků se zavěšenými SDK stropy.

Takže jsem vytvořil jakýsi návrh půdorysu domu 4+KK s garáží.

Jeden z mnoha mých amatérských návrhů
Jeden z mnoha mých amatérských návrhů

S tímto plánkem jsem vyrazil za našim známým projektantem a ten ho převedl do značně uhlazenější verze, která po drobných úpravách dospěla do finální podoby.

Konečný návrh
Konečný návrh

Koncem května se nám dostal do ruky kompletní projekt pro stavební povolení a mohlo se začít s vyřizováním všech vyjádření. To bylo něco, hygiena, 3 vyjádření z životního prostředí, hasiči, Eon, místní obecní úřad, vypracování smlouvy pro vyjmutí ze ZPF. Tyhle všechny papíry byly cca do 6. týdnů doma. Některé šly dobře jiné zase jen s neustálým otravováním konkrétních úředníků ať už telefonem nebo osobně, protože mi přišlo, že jinak by to nebylo ani do zimy. Problém nastal s odborem územního plánování, který nesouhlasil s umístěním stavby blíže jak 5m od severní strany pozemku. Naštěstí se i toto nakonec vyřešilo.

 

Začneme ještě letos?

Bohužel ale v tu dobu už jsme byli v půlce srpna a cestou klasického stavebního povolení už by stavba ve stejném roce nezačala. Nakonec nám úředníkem na SÚ byl doporučený postup schválení stavby prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy. Poplatek na SÚ je v tomto případě poloviční, ovšem na druhou stranu je třeba někde vzít vypracovanou smlouvu na naši konkrétní stavbu.

Začalo hledání někoho, kdo nám VPS sestaví, to se naštěstí povedlo vcelku rychle a smlouvu jsme mohli donést i s projektem a vyjádřeními na úřad. Po jejím schválení, osmi denním vyvěšení na úřední desce a oběhání všech zúčastněných stran k podepsání byla smlouva platná a mi mohli konečně začít stavět. Smlouva tedy vešla v platnost 6.9.2017. Tou dobou už byla na parcela připravena stavební bouda. Taky hromada kamení a kadibudka takže nic nebránilo začít 🙂

Stavební bouda darovaná za odvoz
Stavební bouda darovaná za odvoz
Kámen a budka na pozemku
Kámen a budka na pozemku

Náklady

Projekt26 000 Kč
Vyjmutí ze ZPF16 537 Kč
PENB + PBŘ 3993 Kč
VPS + SÚ 7250 Kč
Měření radonu 3207 Kč
Vypracování přílohy ZPF1400 Kč
Staveništní rozvaděč2850 Kč
Nákup různých drobností ve stavebninách 3085 Kč

Related posts

3 Thoughts to “Projekt a povolení”

 1. Jirka

  Dveře do chodby (Konečný návrh) – Ahoj, moc se mi líbí Váš blog a máte hezky navržený dům. Jen bych ještě zauvažoval nad těmi dveřmi ze zádveří do chodby (orientoval bych ej do zádveří a udělal je prosklené, aby za ně bylo vidět) a z chodby na WC (Ty se asi otočit nepovede, takže nejspíš je udělat zásuvné?)
  jinak držím palce, ať se daří.
  Jirka

  1. administrator

   Ahoj, děkujeme za komentář a jsme radi že se stránky líbí. Snažíme se o co nejlepší řešení, ale je mi jasné, že spoustu věcí jsme přehlédli, i kdyz se na to koukame porad dokola, proto jsme za každou podobnou reakci moc rádi. Dveře zádveří/chodba budou určitě s prosklenim a je pravda ze o směru otevirani sme zatim neuvazovali, urcite ale bude praktictejsi otevirani ke vchodu 🙂 . Co se tyce zachodu tak pouzdro je jedna z variant kterou budeme rozhodovat az pri zdeni pricek, ale jelikoz jsou tam jen 60ky dvere tak nejspise zustaneme u varianty z projektu. Tolik by prekazet v chodbe nemely.
   Děkuji a prejeme pěkný vikend.
   Zbyněk.

 2. Jaroslav

  Domeček je to hezký,
  jen ještě zvažte obývací pokoj s kuchyní v tomto složení, mám to tak teď a už bych to neudělal, kuchyni budu v novém domku dělat „za rohem“, smrad z vaření a i hluk (myčka, mikrovlnka…) je v obývacím pokoji nepříjemné. To jen moje zkušenost ,jinak hezké, jednoduché, pro stavbu svépomocí ideální.

Leave a Comment