Projekt a povolení
Tedy…
…co postavíme? Původně bungalov do ,,L“ s valbovou střechou nakonec přešel do co nejjednoduššího tvaru. Takže klasický obdélník s klasickou sedlovou střechou. Jelikož stavíme víceméně svépomocí, proč si to dělat složité a taky zbytečně dražší?
Garáž bude mít společnou zeď s domem a její pultová střecha protažením vytvoří kryté stání pro auto a zakryje i hlavní vstup do domu. To znamená, že i když z garáže nebudou přímo dveře do domu, nebude problém přechod z garáže do domu i při nepřízni počasí.
Další věcí, která ovlivňovala rozložení místností, byl náš požadavek na přikládání do krbu z TM. Tedy krbová vložka s oboustranným přikládáním a tím pádem i TM přilehlá k obývacímu pokoji.
Krb totiž plánujeme jako hlavní zdroj tepla pro podlahové vytápění s příhřevem elektrokotlem do akumulační nádrže. Výhledově i s možností solárních panelů na střeše.
Z jakého materiálu budeme stavět? Z prvopočátku plánovaný Ytong se postupně změnil na pálenou cihlu spojovanou pěnou v šířce 50cm a bez zateplení. Tak nějak nás všechny informace z okolí a internetu dovedli právě k tomuto řešení tak snad bude dobré a budeme spokojeni. Žádná nosná příčka, střecha je z příhradových vazníků se zavěšenými SDK stropy.
Takže jsem vytvořil jakýsi návrh půdorysu domu 4+KK s garáží.

S tímto plánkem jsem vyrazil za našim známým projektantem a ten ho převedl do značně uhlazenější verze, která po drobných úpravách dospěla do finální podoby.
Koncem května se nám dostal do ruky kompletní projekt pro stavební povolení a mohlo se začít s vyřizováním všech vyjádření. To bylo něco, hygiena, 3 vyjádření z životního prostředí, hasiči, Eon, místní obecní úřad, vypracování smlouvy pro vyjmutí ze ZPF. Tyhle všechny papíry byly cca do 6. týdnů doma. Některé šly dobře jiné zase jen s neustálým otravováním konkrétních úředníků ať už telefonem nebo osobně, protože mi přišlo, že jinak by to nebylo ani do zimy. Problém nastal s odborem územního plánování, který nesouhlasil s umístěním stavby blíže jak 5m od severní strany pozemku. Naštěstí se i toto nakonec vyřešilo.
Začneme ještě letos?
Bohužel ale v tu dobu už jsme byli v půlce srpna a cestou klasického stavebního povolení už by stavba ve stejném roce nezačala. Nakonec nám úředníkem na SÚ byl doporučený postup schválení stavby prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy. Poplatek na SÚ je v tomto případě poloviční, ovšem na druhou stranu je třeba někde vzít vypracovanou smlouvu na naši konkrétní stavbu.
Začalo hledání někoho, kdo nám VPS sestaví, to se naštěstí povedlo vcelku rychle a smlouvu jsme mohli donést i s projektem a vyjádřeními na úřad. Po jejím schválení, osmi denním vyvěšení na úřední desce a oběhání všech zúčastněných stran k podepsání byla smlouva platná a mi mohli konečně začít stavět. Smlouva tedy vešla v platnost 6.9.2017. Tou dobou už byla na parcela připravena stavební bouda. Taky hromada kamení a kadibudka takže nic nebránilo začít 🙂


Náklady
Projekt | 26 000 Kč |
Vyjmutí ze ZPF | 16 537 Kč |
PENB + PBŘ | 3993 Kč |
VPS + SÚ | 7250 Kč |
Měření radonu | 3207 Kč |
Vypracování přílohy ZPF | 1400 Kč |
Staveništní rozvaděč | 2850 Kč |
Nákup různých drobností ve stavebninách | 3085 Kč |
Dveře do chodby (Konečný návrh) – Ahoj, moc se mi líbí Váš blog a máte hezky navržený dům. Jen bych ještě zauvažoval nad těmi dveřmi ze zádveří do chodby (orientoval bych ej do zádveří a udělal je prosklené, aby za ně bylo vidět) a z chodby na WC (Ty se asi otočit nepovede, takže nejspíš je udělat zásuvné?)
jinak držím palce, ať se daří.
Jirka
Ahoj, děkujeme za komentář a jsme radi že se stránky líbí. Snažíme se o co nejlepší řešení, ale je mi jasné, že spoustu věcí jsme přehlédli, i kdyz se na to koukame porad dokola, proto jsme za každou podobnou reakci moc rádi. Dveře zádveří/chodba budou určitě s prosklenim a je pravda ze o směru otevirani sme zatim neuvazovali, urcite ale bude praktictejsi otevirani ke vchodu 🙂 . Co se tyce zachodu tak pouzdro je jedna z variant kterou budeme rozhodovat az pri zdeni pricek, ale jelikoz jsou tam jen 60ky dvere tak nejspise zustaneme u varianty z projektu. Tolik by prekazet v chodbe nemely.
Děkuji a prejeme pěkný vikend.
Zbyněk.
Domeček je to hezký,
jen ještě zvažte obývací pokoj s kuchyní v tomto složení, mám to tak teď a už bych to neudělal, kuchyni budu v novém domku dělat „za rohem“, smrad z vaření a i hluk (myčka, mikrovlnka…) je v obývacím pokoji nepříjemné. To jen moje zkušenost ,jinak hezké, jednoduché, pro stavbu svépomocí ideální.