Přípravy

Projekt a povolení

Tedy…

…co postavíme? Původně bungalov do ,,L“ s valbovou střechou nakonec přešel do co nejjednoduššího tvaru. Takže klasický obdélník s klasickou sedlovou střechou. Jelikož stavíme víceméně svépomocí, proč si to dělat složité a taky zbytečně dražší?

Garáž bude mít společnou zeď s domem a její pultová střecha protažením vytvoří kryté stání pro auto a zakryje i hlavní vstup do domu. To znamená, že i když z garáže nebudou přímo dveře do domu, nebude problém přechod z garáže do domu i při nepřízni počasí.

Další věcí, která ovlivňovala rozložení místností, byl náš požadavek na přikládání do krbu z TM. Tedy krbová vložka s oboustranným přikládáním a tím pádem i TM přilehlá k obývacímu pokoji.

Krb totiž plánujeme jako hlavní zdroj tepla pro podlahové vytápění s příhřevem elektrokotlem do akumulační nádrže. Výhledově i s možností solárních panelů na střeše.

Z jakého materiálu budeme stavět? Z prvopočátku plánovaný Ytong se postupně změnil na pálenou cihlu spojovanou pěnou v šířce 50cm a bez zateplení. Tak nějak nás všechny informace z okolí a internetu dovedli právě k tomuto řešení tak snad bude dobré a budeme spokojeni. Žádná nosná příčka, střecha je z příhradových vazníků se zavěšenými SDK stropy.

Takže jsem vytvořil jakýsi návrh půdorysu domu 4+KK s garáží.

Jeden z mnoha mých amatérských návrhů
Jeden z mnoha mých amatérských návrhů

S tímto plánkem jsem vyrazil za našim známým projektantem a ten ho převedl do značně uhlazenější verze, která po drobných úpravách dospěla do finální podoby.

Koncem května se nám dostal do ruky kompletní projekt pro stavební povolení a mohlo se začít s vyřizováním všech vyjádření. To bylo něco, hygiena, 3 vyjádření z životního prostředí, hasiči, Eon, místní obecní úřad, vypracování smlouvy pro vyjmutí ze ZPF. Tyhle všechny papíry byly cca do 6. týdnů doma. Některé šly dobře jiné zase jen s neustálým otravováním konkrétních úředníků ať už telefonem nebo osobně, protože mi přišlo, že jinak by to nebylo ani do zimy. Problém nastal s odborem územního plánování, který nesouhlasil s umístěním stavby blíže jak 5m od severní strany pozemku. Naštěstí se i toto nakonec vyřešilo.

Začneme ještě letos?

Bohužel ale v tu dobu už jsme byli v půlce srpna a cestou klasického stavebního povolení už by stavba ve stejném roce nezačala. Nakonec nám úředníkem na SÚ byl doporučený postup schválení stavby prostřednictvím veřejnoprávní smlouvy. Poplatek na SÚ je v tomto případě poloviční, ovšem na druhou stranu je třeba někde vzít vypracovanou smlouvu na naši konkrétní stavbu.

Začalo hledání někoho, kdo nám VPS sestaví, to se naštěstí povedlo vcelku rychle a smlouvu jsme mohli donést i s projektem a vyjádřeními na úřad. Po jejím schválení, osmi denním vyvěšení na úřední desce a oběhání všech zúčastněných stran k podepsání byla smlouva platná a mi mohli konečně začít stavět. Smlouva tedy vešla v platnost 6.9.2017. Tou dobou už byla na parcela připravena stavební bouda. Taky hromada kamení a kadibudka takže nic nebránilo začít 🙂

Stavební bouda darovaná za odvoz
Stavební bouda darovaná za odvoz
Kámen a budka na pozemku
Kámen a budka na pozemku

Náklady

Projekt26 000 Kč
Vyjmutí ze ZPF16 537 Kč
PENB + PBŘ 3993 Kč
VPS + SÚ 7250 Kč
Měření radonu 3207 Kč
Vypracování přílohy ZPF1400 Kč
Staveništní rozvaděč2850 Kč
Nákup různých drobností ve stavebninách 3085 Kč

Related posts

3 Thoughts to “Projekt a povolení”

 1. Jirka

  Dveře do chodby (Konečný návrh) – Ahoj, moc se mi líbí Váš blog a máte hezky navržený dům. Jen bych ještě zauvažoval nad těmi dveřmi ze zádveří do chodby (orientoval bych ej do zádveří a udělal je prosklené, aby za ně bylo vidět) a z chodby na WC (Ty se asi otočit nepovede, takže nejspíš je udělat zásuvné?)
  jinak držím palce, ať se daří.
  Jirka

  1. administrator

   Ahoj, děkujeme za komentář a jsme radi že se stránky líbí. Snažíme se o co nejlepší řešení, ale je mi jasné, že spoustu věcí jsme přehlédli, i kdyz se na to koukame porad dokola, proto jsme za každou podobnou reakci moc rádi. Dveře zádveří/chodba budou určitě s prosklenim a je pravda ze o směru otevirani sme zatim neuvazovali, urcite ale bude praktictejsi otevirani ke vchodu 🙂 . Co se tyce zachodu tak pouzdro je jedna z variant kterou budeme rozhodovat az pri zdeni pricek, ale jelikoz jsou tam jen 60ky dvere tak nejspise zustaneme u varianty z projektu. Tolik by prekazet v chodbe nemely.
   Děkuji a prejeme pěkný vikend.
   Zbyněk.

 2. Jaroslav

  Domeček je to hezký,
  jen ještě zvažte obývací pokoj s kuchyní v tomto složení, mám to tak teď a už bych to neudělal, kuchyni budu v novém domku dělat „za rohem“, smrad z vaření a i hluk (myčka, mikrovlnka…) je v obývacím pokoji nepříjemné. To jen moje zkušenost ,jinak hezké, jednoduché, pro stavbu svépomocí ideální.

Leave a Comment

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat