Základová deska

První kopnutí, skrývka a příprava základové spáry

Konečně to začalo

Takže hned ten den, tedy 6.9.2017, kdy vešla v platnost VPS byl domluvený traktorbagr. Teda spíš takhle: Ten co byl domluvený jako první hned po obědě volal, že to ten den nestíhá, takže jsem obratem zajistil náhradníka. Jak už to tak bývá hned vzápětí volá ten první, že to teda stíhá a už je na cestě. Takže další telefon s omluvou, že je vše jinak a zrušit náhradníka.

Ještě před bagrem byl na pozemku geodet, který zaměřil pomocí GPS a dřevěných kolíků rohy domu, aby byla hrubá představa, kde skrývku provést.

Začátek bagrování
Začátek bagrování
Skrývka
Skrývka

Takže začalo hrabání, které se docela protáhlo. Půda byla vyschlá a bagr musel kousek po kousku odkopávat, jako urychlení hodně pomohl traktor, který odvážel materiál a nezdržoval se tím tak bagrista. Pilotem traktoru byl Mirky táta.

Druhý den přijel opět geodet a zaměřil rohy pro výkop základové spáry a já je s pomocí kamaráda Paciho propojil provázkem a ten pak sprejem přestříkal na zem.

Vyznačení pasů
Vyznačení pasů
Vyznačení pasů
Vyznačení pasů

Stavíme v mírném svahu takže u garáže jsme se trošku zahrábli do země. Betonové pasy jsou plánované s jedním nebo dvěma odskoky, aby nebylo třeba tolik kopat nebo pak spotřebovat zbytečně moc betonu. To byl pro mě trošku oříšek, protože se mi nepodařilo nikde úplně přesně vyzkoumat jak by takový schodek měl být provedený a nikdy jsem to nedělal, nakonec to ale dobře dopadlo a myslím že výsledek je víc než dobrý, dokonce i výška seděla dobře a a řady ztraceného bednění na sebe pěkně navazovaly.

Bagrování

Bagrista byl objednaný na sobotu 9.9. V 7 ráno byli všichni pomocníci i technika na místě a mohlo se začít. Já pobíhal s tyčí na které byl přijímač k laserovému niveláku ( bez něj si to nedovedu představit ) a zbytek lidí se staral o odvoz materiálu, začišťování a podobně.

Bagrování
Bagrování
Bagrování a odvoz jílu
Bagrování a odvoz jílu

Vše šlo vcelku dobře, žádný vetší kamen se neukázal a hrana se nám sesypala jen místy takže docela dobrá práce.

Po výkopu následovali položení zemnícího pásku, k němu přivaření vývodů pro hromosvod a rozvaděč a zalepení všech spojů. Na dno pasů přišly roxory, cca 2 metry od sebe. Ty byly postupně zatlučeny tak, aby jejich vrchní konec byl ve stejné výšce podle laseru, dost nám to pak pomohlo při betonování, aby bylo možné chytit stejnou výšku betonu a tím si pak ulehčit zakládání ztraceného bednění.

Průchodky, nakonec se voda protáhla společně s kanalizací
Průchodky, nakonec se voda protáhla společně s kanalizací
Položený zemnící pásek zatěžkaný kameny
Položený zemnící pásek zatěžkaný kameny

V pondělí došlo k usazení prostupů na přívod z elektrorozvaděče, kanalizaci a vodovod, zašalované schodky pasů a některá místa, kde upadl třeba kus rohu.

Schodek mám vyfocený bohužel jen až po betonáži.

Schodek v základových pasech
Schodek v základových pasech

To tedy bylo na poslední chvílí, protože prostupy jsme dodělaly v pondělí už za tmy ( a hlavně deště) a na úterní ráno už byly domluveny domíchávače a akce betonování. O tom ale zase příště.

Náklady

Bagr5 000 Kč

Related posts

7 Thoughts to “První kopnutí, skrývka a příprava základové spáry”

 1. […] desce jsou ukončeny a pokračování je v plánu hned jak to počasí v novém roce dovolí. Při kopání pasů nám bagrista rovnou vykopal přípojku vody, aby bylo možné se napojit pro použití vody na […]

 2. Honza

  Ahoj, ten nápad s těma zapíchanýma roxorama pro vyměření konečné výšky pasů je super! Určitě použijeme taky, začínáme základy za 14 dní. Zajímali by mě dvě věci – ty odstupňované pasy jsou v dolní úrovni všude stejné (a jsou tedy odstupňovány jen zhora)? A jaký lasesrový nivelák jste používali? Děkuju když tak za odpovědi 🙂 Hodně štěsí v dalším průběhu stavby.

  1. administrator

   Dobry den, dekujeme za komentar, roxory fungovaly vyborne a byl jsem rad, ze jsem se nespolehal jen na nastriknute cary na straně pasu protoze ty byly vetsinou hned pryc po zasahu betonem pri vylevani z domichavace, po roxorech se dalo pekne prejet lopatou a hned bylo jasnem jak na tom jsme.
   Pasy mame ve dvou urovnich, spodni je cela v jedne rovine a vrchni taky. Odskoky jsou proti sobe na kratsich stranach desky.
   Nivelák byl tento https://www.hilti.cz/laserová-technika/multiliniové-lasery/r25990
   je urceny pro interier ale funguje spolehlive i venku. Dneska uz vim ze by se vyplatilo si ho pred stavbou koupit a mohl jsem ho pouzivat kdykoli a ne jen v dobe planovaneho pujceni. Navic neni problem ho po stavbe prodat za slusnou cenu prodat kdyz se k nemu clovek behem stavby chova slusne a neni moc poniceny.

 3. Honza

  Dobrý den, já děkuji za rychlou odpověď. Ten Váš nivelák vypadá dobře. Uvažuji jestli použiju ten můj, který jsem kupoval na práce v interiéru – http://bit.ly/2EXc4PQ. Asi to tak dopadne a překontroluji šlaufkou. Možná by se Vám mohl v budoucnu hodit i pravoúhlý laser – http://bit.ly/2owVOuH. Koupil jsem ho nedávno, a plánuju použít na zdi, dlaždičky, plot a vlastně všude, kde se mi nechce počítat pythagorova věta a kontrola pravého úhlu je okamžitá. A ještě bych se rád zeptal už k jinému článku – bylo hodně těžké založit ztracené bednění do roviny na pasy, tak aby Vám to navazovalo v odskocích? Troufl by jste si na to teď už sám? Přemýšlím, jestli to potom zkusit sám (s pomocníky) nebo pozvat zedníka…

  1. administrator

   Půjčuji si ten nivelak od Hilti hlavne kvůli přijímači, díky kterýmu můžu odměřovat výšku na dálku venku za světla což obyčejný křížový nivelák neumí, možná za šera. Obyč křížák mám svůj od boshe a budu ho používat v interiéru, kde venkovní světlo tolik nekazí viditelnost paprsku, ale děkuji za tip.
   Odskoky jsem právě nivelákem odměřoval několikrát (bednění) a do poslední chvíle jsem nevedel jestli to výjde tak aby šlo založení v pohodě, přeměřoval jsem to pořád dokola… Dodržel jsem přesně 50cm (výška na 2 tvárnice) a všechno klaplo v pohodě. Díky odměření výšky pomocí roxorů se nám pasy podařilo vylít +- 4 cm. Zedníci mi to pochválili že se to pak zakládá jedna radost a nemusí se nikde moc dobetonovávat velká vrstva zakládací malty. Oni vytvořili pomocí laseru rovnou vrstvu malty prvně ve spodní části pasu a když se spodek založil po úrověň horního pasu tak se pokračovalo plynule vytvořením malotového lože na horním pasu tak aby to na sebe pěkně navazovalo.

 4. Honza

  Děkuji Vám za komentář a podrobný popis :-). Máme to připravené podobně. Už jen čekáme na počasí, až nebude tolik mrznout a zároveň nebude pár dní pršet. K tomu počasí bych se ještě rád zeptal jak dlouho jste nechali pasy vybagrované před vylitím? A pěchovali jste zem v pasech po vybagrování?

  1. administrator

   Skrývka proběhla ve středu, 3 dny potom v sobotu se vykopaly pasy a betonování se domluvili za další 3 dny na úterý, takže vše proběhlo v rozmezí šesti dní a to jen proto, že nebyl před víkendem objednaný beton a muselo se to tedy nechat až na úterý a bagrista nemohl bezprostředně po skrývce na kopání pasů.
   Pasy se nepěchovaly, půda byl hodně tvrdá a spíše jílovitá takže to potřeba nebylo.

Leave a Comment

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat