Základová deska

Založení, vyzdění ZB a položení kanalizace

Teď už konečně začalo být něco vidět nad zemí.

Hned jak oba zedníci mohli, a po vyznačení rohů pro založení od kamaráda geodeta, tedy 19.9.,  se šlo na založení ztraceného bednění. Na stavbě se nás sešlo celkem hodně, takže práce postupovaly rychle. Jedna skupinka pokládala bednění. Druhá míchala beton a další se starala o železnou výztuž (vodorovně 8 mm, svisle 10 mm).

Srovnání pasů pod ZB
Srovnání pasů pod ZB
Srovnání pasů pod ZB
Srovnání pasů pod ZB
Pokládka prvních tvárnic
Pokládka prvních tvárnic
Výztuž 8 mm
Výztuž 8 mm

Zedníci pochválili malé výškové rozdíly betonu v pasech a tak se pokládaly tvárnice rychle jedna za druhou a pak další a další řada. Původně byly v plánu 4 a 2 řady nakonec po vyhodnocení všech pro a proti se počet zvedl na 5 ve spodní a 3 řady ve vrchní části desky. Teď to vidím jako dobrý nápad a jistotu, že bude podlaha dostatečně vysoko proti silnici, navíc chceme vybudovat malý sklípek pod terasou na spodní straně, takže nebudeme muset tolik kopat, abychom se nemuseli ve sklepě tolik hrbit 🙂 .

Romístěné ztracené bednění
Romístěné ztracené bednění
V průběhu práce
V průběhu práce

Další dny, už bez zednické pomoci, byly narovnány a následně zabetonovány zbylé řady ZB. Bylo třeba počkat na dopravu dalšího materiálu, jelikož se o konečné výšce rozhodlo až v průběhu stavění bednění, takže několik palet tvárnic a železa na proarmování chybělo.

ZB Best

Ovšem co se kvality ZB týče, tragédie, ale to je asi u všech výrobců. Výškové rozdíly se těžko dorovnávaly a to je i jeden z důvodů, že konečná deska je na jedné straně v některých místech i o 2,5 cm nižší než zbytek desky. Důvodem je to, že jako šalování pro desku byla použita vrchní vrstva tvárnic z vyříznutou vnitřní částí. Kdyby se šalovalo třeba polystyrénem nebo OSB deskami, bylo by možné si je chytit do stejné roviny, ale to už je teď jedno.

Málokdy se potkali dvě stejně vysoké tvárnice
Málokdy se potkali dvě stejně vysoké tvárnice

V prostoru garáže se spodní řada zašalovala pomocí fošen. Vyšla pod úrovní rostlého terénu a použití betonových bedničů by bylo jednak zbytečné, ale také by se obtížně pod úroveň nohou pokládali. Už takhle byla manipulace s hodně těžkými 40 cm širokými tvárnicemi dost obtížná a nemluvě o dost překážejících roxorech trčících z pasů.

Dobetonovaná garáž
Dobetonovaná garáž
Zašalovaná spodní řada v garáži
Zašalovaná spodní řada v garáži
Při betonáži spodní řady v garáži
Při betonáži spodní řady v garáži

Betonová výplň byla kompletně namíchána ručně v míchačce za pomoci rodiny a přátel, celkem padlo zhruba 110 pytlů cementu. Písku asi 25t a štěrku 8/16 asi 10t.

Zkouška nového dodavatele písku

Jako bonus mi byla jedna zásilka písku, 10 tun přesněji, složena na místě budoucí cesty před parcelou, nepodařilo se mi sehnat techniku tak nezbývalo, než vše odvozit ručně, aby bylo možné zprůjezdnit cestu. Řidič přecenil schopnosti své i svého náklaďáčku a po několika marných pokusech a ulomení zadních světel ve vzteku vybral právě toto nešťastné místo pro složení. Na můj návrh řešení, kdy by mohl použít stejnou cestu, kudy se při betonování dostávali k desce domíchávače nereagoval a tvrdohlavě se snažil dostat přes asi nejprudší promáčenou část od příjezdové cesty. No co se dalo dělat. V tu chvíli při jeho rozčílení se mi nezdálo vhodné ještě po něm chtít nápravu situace. I když si myslím že to má chyba nebyla. Situaci vyhodnotil jak vyhodnotil a můj funkční nápad nevyužil. Ještě že to nebylo 20 tun 🙂

Písek na cestě
Písek na cestě

Nejvíc práce se asi udělalo v sobotu 30.9. při naplánované brigádě, kdy nám přišlo pomoct spousta kamarádů. Dodělala se zbylá řada ZB, komplet vykopala, položila a zasypala  kanalizace, kterou jsme hned vzápětí napustili vodou pro zkoušku těsnosti. Zašaloval se a dobetonoval základ pod komín. Také se navezla první vrstva písko hlíny, kterou se bude vyplňovat vzniklý prostor v desce.

Pokládka kanalizace
Pokládka kanalizace
Pokládka kanalizace
Pokládka kanalizace
Pokládka kanalizace
Pokládka kanalizace
Základ na komín
Základ na komín
Pro dnešek hotovo
Pro dnešek hotovo

Všem zúčastněným moc děkujeme za pomoc, teď už to začalo mít konečně nějaké pěkné tvary.

Po první zavážce
Po první zavážce

Teď už jen navážet hlínu, vrstvit a hutnit a hutnit, nekonečná práce která už tak pěkně nepřibývala.

Náklady

Štěrk 8/16 - 10t3 500 Kč
Písek 40t11 900 Kč
ZB 40 i s dopravou - 450ks20 046 Kč
Roxory 4 650 Kč
Kanalizace + radon8 061 Kč
Zedníci5500 Kč
Cement 145x9 330 Kč
ChráničkaDN50962 Kč

Related posts

Leave a Comment

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat