Zdění

Zdění

Začátkem dubna 2018 se konečně podařilo dostat na dostatečně vyzrálou desku všechen objednaný materiál, mohl se domluvit termín založení první řady cihel. Mimochodem cihelný materiál dovezli 3 kamiony a to v nich nebyly příčkovky, v jejich rozměrech jsme ještě neměli úplně jasno, a tak zavážka tohoto materiálu se uskutečnila až v průběhu června.

Zakládali jsme 18.4.2018. Pozval jsem si na to dva zedníky, kteří mi již pomohli se založením ZB. Začali jsme hned, jakmile se trochu rozednilo a posledních několik cihel jsem už dokončoval sám a potmě. Přeci jen dny byly ještě docela krátké. I tak jsme toho ale měli plné zuby. Další pokračování bylo domluveno opět se zmíněnými zedníky, ale ti měli rozjetých více staveb a než abych čekal tak jsme se po vzájemné domluvě pustili do zdění sami.

Pokračovali jsme sami

Práce šla vcelku rychle a každý den byl vidět přírůstek. Brzy se mohli vyměřit pozice oken, usadit cihly s výřezem pro okenní polystyren. Potom se trochu zpomalilo, přeci jen se muselo více usazovat v každém okenním otvoru. Na konci každého dne jsme ještě museli rozestavěné zdi zakrýt zbylými igelity z palet, v tomto jarním období chodila jedna přeháňka za druhou a promočené zakládací cihly, které byly s vatou, jsme si nemohli dovolit. V tomto směru bylo třeba vyřešit i stojící vodu uvnitř, po některých přívalových deštích jí bylo několik cm, protože ani nestíhala odtékat dveřmi. Jedno řešení bylo vyvrtání několika děr do zátek na kanálových potrubích aby voda nestála zbytečně dlouho uvnitř. Druhé opatření spočívalo v natavení izolačních lepenkovým pásů do vnitřní paty zdiva, tak aby se stojící voda nedostala do kontaktu se spodní cihlou. Fungovalo to dobře, na cihlách se deště nijak neprojevovaly.

Překlady

Po dozdění desáté řady přišly na řadu překlady. Na stolní okružní pile jsme si nařezaly EPS na požadovanou výšku dle výšky překladu. Pozvali jsme na pomoc několik kamarádů a překlady s jejich pomocí usadili. Po pár hodinách bylo hotovo. Teď už jen dozdít řadu mezi překlady a dům dostává konečně nějaké obrysy.

Věnce

Garáž má svůj vlastní věnec jehož součástí jsou rovnou i překlady v oknech a nad vraty. Na společné zdi garáže a domu bude tedy věnec garáže, nad ním ještě jedna řada cihel a pak věnec domu. Tím se trošku zkomplikovalo betonování. Muselo se rozdělit na dvě etapy. Po vybudování šalování překladů na garáži a výrobě a usazení armování menší betonovací brigáda. Pak to bylo na mě, nadezdění jedné řady na společné stěně, příprava věncovek a armování pro velký věnec domu a velká brigáda. Obě betonování probíhaly začátkem června a teploty byly opravdu vysoké. Snažili jsme se hned po zavadnutí betonu věnec přikrývat geotextilií a tu udržovat pořád mokrou. Minimálně dva týdny po betonování jsem byl já nebo někdo jiný kdo mohl každých několik hodin na stavbě a kropil a kropil. Zdálo se, že beton nikde nijak extrémně nepopraskal, takže to snad nějaký význam mělo.

Když už byly věnce hotové, nezbývalo než čekat na dodání a montáž vazníků na střechu. Další zdění až na štítech, jak garáže tak domu a vnitřní příčky.